V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí

Transibírska magistrála

Jedna zo svetových legiend železničných tratí! Cestovateľské kino sa s publikom vydá na priam epickú cestu, ktorá spája nielen západ s východom, ale aj krajiny, kultúry, tradície a ľudí. Týmto nevšedným dobrodružstvom, ktoré sa odohráva na koľajniciach križujúcich najdôležitejšie mestá Ruska, nedotknutú prírodu Mongolska, pestrý Peking aj legendárny Čínsky múr bude v utorok 13. novembra v košickom Kine Úsmev sprevádzať skúsený cestovateľ Martin Navrátil. Návštevníci tak precestujú oceľovú stuhu, ktorá obopína Rusko a zistia, čo sa dá počas pobytu v “hoteli” na kolesách zažiť.
Výlet Transsibírskou magistrálou vyvoláva predstavu, že človek len leží a sedí nekonečne veľa dní vo vlaku. Čo všetko sa dá zažiť na tejto trase?

Martin Navrátil: Pre niekoho to nekonečné sedenie môže byť aj krásne. Sedem dní vo vlaku, keď vidíš len brezy, brezy a opäť brezy, môže byť vzrušujúce. Mňa na tom tom lákalo hlavne to, že nielen prejdem celé Rusko, ale aj spoznám ako to Rusko vlastne vyzerá. Veľa cestovateľov navštívi len Moskvu a Petrohrad a myslí si, že tak vyzerá matička Rus. Keď však vidíš ako vyzerajú ruské mestá, dediny a hlavne ich okolie, máš už lepšiu predstavu. Do toho nekonečné debaty o politike a kultúre s miestnymi ti dotvoria celkový obraz, aké to tam vlastne je.

 

Robí magistrála aj dlhšie zastávky, aby sa cestujúci mohli prejsť?

  1. N.: Celkovo trvá Transsibírska magistrála sedem dní a denne idú na trase Moskva – Vladivostok minimálne štyri vlaky. Ide o klasickú linku, vlak urobí počas dňa minimálne tri zástavky. Nejde však o výletnú loď. Vlak zastaví podľa harmonogramu na pár minút v ruskom meste. Preto si treba cestu naplánovať tak, aby ste videli ruské mestá. Vlakové spojenie je tak časté, že to nie je problém. Je to, ako keby ste cestovali na trase Bratislava – Košice, len s tým rozdielom, že to trvá sedem dní.

 

Koľkokrát ste túto trasu absolvoval? Netrpeli ste ku koncu už ponorkou?

  1. N.: Absolvoval som túto cestu osemkrát a nikdy som sa nenudil. Zobral som si ruských klasikov, čítal ruskú históriu a dotváral som si názor. A či som netrpel ponorkou? Zatiaľ nie.

 

Takéto cestovanie isto prináša aj zaujímavé zážitky a stretnutia.

  1. N.: Každým rokom ňou cestuje viac a viac turistov. Napriek tomu, že sa tam nedohovoríte po anglicky, veľa cestovateľov je z USA či Anglicka. Stále veľa Slovákov sa niečoho bojí a ja neviem čoho. Je to absolútne bezpečné a príbehy z 90. rokov o okrádaní sú bezpredmetné. Zážitky sú vždy iné a silné. Žiadne dni neboli nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí.

 

Je taký výlet, ak by si chcel dať turista celú trasu, drahý špás?

  1. N.: Vôbec nie. Napríklad lístok na trase Moskva – Irkutsk stojí približne 150 eur, čo je asi 77 hodín cesty vlakom. Vôbec nejde o drahé cestovanie. Dokonca, jedlo kúpite na peróne za zlomkové ceny.

 

Na záver ešte zhrnutie. Ak sa niekto na tento výlet podujme, na čo sa má pripraviť a čo by mu nemalo chýbať v batohu?

  1. N.: Netreba žiadnu špeciálnu prípravu a netreba nič. Všetko dostanete na mieste a dobe, kedy ľudia cestovali s paštikami už asi odzvonilo. Tú cestu si treba užiť so všetkým, čo ponúka. Mne nesmie chýbať kvalitná literatúra, aby som zabil čas.

 

Martin Navrátil

svoje cestovateľské zážitky nielen žije, ale o nich aj píše a hovorí. Zo svojich ciest publikuje články, uverejňuje fotografie a poskytuje rozhovory v rozhlase i v televízii. Martin bol profesionálnym sprievodcom a navštívil viac ako 150 krajín sveta.

 

  1. 11. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: bit.ly/TranssibirskaMagistralaKE

Event: www.fb.com/events/169096304026223

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *