Veľkolepé arabské emiráty: čo vidieť v krajine šejkov a luxusu

Federácia siedmych emirátov je symbolom okázalosti, luxusu a veľkolepých stavieb, vďaka ktorým zaplesá vaša cestovateľská duša. Čo v SAE rozhodne zaradiť do plánu?

Obľúbený Dubaj

Kozmopolitné mesto vyrástlo z ničoho na mieste, kde ešte pred niekoľkými rokmi bola púšť. Milovníci historických pamiatok budú preto sklamaní, no Dubaj tento nedostatok vynahrádza kvalitou služieb a modernosťou. Mesto, kde bankomaty vydávajú okrem bankoviek zlato, kde luxus prebíja ešte väčší luxus.

V Dubaji sú možnosti neobmedzené v pravom slova zmysle. Veď kde sa ráno vykúpete v príjemne teplom mori a poobede, plne nahodení do lyžiarskej výstroje, jazdíte dolu umelým svahom?

Synonymum Dubaja je rozhodne nákupný raj. Nákupné strediská sa pretekajú vo výnimočnosti a zvučnejších menách značiek, ktoré skrývajú pod svojimi strechami, aby pritiahli čo najviac zákazníkov pripravených prevetrať svoje kreditky. V obchodnom dome Souk Madinat sa dokonca môžete voziť z obchodu do obchodu vodným taxíkom.

Bohatstvo krajiny je premietnutné aj do odvážnych architektonických stavieb. Dubaj sa pýši prvým 7* hotelom na svete Burj al Arab, kde noc stojí okolo 2000 eur. Aby to nebolo málo, v meste tiež nájdete najvyššiu budovu sveta Burj Khalifa s úctyhodnými 828 metrami.

Šejkovia sa rozhodli peniaze z ropy investovať do megalomanských projektov, a tak vznikli umelo vybudované ostrovy. Najmä ten v tvare palmy je neprehliadnuteľný už pred pristávaním na letisku.

Príjemným kontrastom voči modernému Dubaju je plavba na typickej lodi so strieškou z Dubai Creek. Odporúčame absolvovať pri západe slnka.

Turistami neobjavený Rás al-Chajmá

Pravé arabské zážitky čakajú v emiráte Rás al-Chajmá, ktorý stojí v tieni rušnejšieho Dubaja. Ochlaďte sa v horách pri výlete do pohoria Hadžár. Chladnejšie podnebie je príjemnou zmenou, výhľady cestou na 1934 metrov vysoký Jabal Al Jais sú nádherné, najmä pri východe a západe slnka. Aby vás po zotmení neprekvapila zima, nezabudnite si na cestup pribaliť teplé oblečenie.

Okrem hôr sú v emiráte populárne arabské športy. Vyskúšajte si ľukostrelbu, zažite preteky ťavích šampiónov alebo si pozrite ukážku sokoliarskeho umenia.

Emirát skrýva najviac historických pamiatok, napríklad Národné múzeum, situované v pevnosti, ktorú obývali vládnuci šejkovia. Zaujímavá je aj pevnosť Dhayah strategicky vybudovaná na kopci smerom k zálivu, aby z nej dokázali čeliť britským útokom. Navštíviť sa oplatí aj ruiny rybárskej dediny Jazirat al-Hamra, predstavujúcej memento skromného života pred začiatkom masívnej ťažby ropy.

Najbohatší emirát Abu Dhabí

Pulzujúce mesto, kde v pravidelných intervaloch vyrastajú nové mrakodrapy priam srší bohatstvom. Keďže šejk Zayed, ktorý je považovaný za otca krajiny, chcel udržať konzervatívny charakter emirátu, Abu Dhabí zatieňuje komerčnejší Dubaj. Po jeho smrti sa však začal viac otvárať svetu vďaka nástupcom.

Symbolom mesta je impozantná mešita šejka Zayeda, ktorý sa jej dokončenia nedožil a zomrel 3 roky predtým. Na jej výstavbe pracovali ľudia z 20 krajín. Mešita je obložená bielym mramorom a dekorovaná zlatom, polodrahokamami, takže nie je prekvapujúce, že stavba stála takmer pol milióna eur.

V hlavnej hale sa nachádza 5000 m2 veľký koberec, ktorý 2 roky vyrobilo 1300 žien. Hádate správne, že ide o najväčší koberec na svete. Ďalší unikát je obrovský luster s priemerom 10 metrov, ktorý je zdobený Swarovski kryštáľmi. Čo je najlepšie, do detailov mešity vás zasvätí sprevádzaná prehliadka, ktorá je úplne zdarma.

 

Zaujímavé odkazy:

 

Last Minute zájazdy do Spojených arabských emirátov na dovolenka.sme.sk.

Článok o Dubaji a Ras Al Chajma na cestovanie.sme.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *